BÍLÝ KÁMEN 2008 - OHLASY

Info: Bílý kámen 2009 zde...

Stodolovi: Tak jsme jako skoro každý rok vyjeli na Bílý kámen, i když jsme se tentokrát rozhodovali do poslední chvíle kvůli nejisté předpovědi počasí...nakonec jsme se rozhodli pro "jet" a udělali jsme dobře!
Tentokrát jsem zvolili, pro nás netradiční trasu: Olomouc - Hrubá Voda - Smilov - Velká Střelná - Kámen - Mrsklesy – Olomouc
.....a velkou odměnou za léta těžké dřiny, šlapání z Mrskles na Strážnou, nám byl letošní sjezd ze Strážné do Mrskles..jelikož již bylo na trase minimum lidí, tak jsme si mohli dovolit jet na našem tandemu co to dalo....a byla to paráda.
Ač jsme se všichni trošku obávali počasí, tak nakonec to nebylo tak hrozné a výlet byl moc prima.
Tak díky za opět dobře připravený ročník a hodně síly do dalších let.
Za "Olomoucké hleméždě" Jan Stodola

Stodoláci smekám před vámi, ale já bych to s mojí ženou nešlapal ani za sele…

Zdenál: Zdravím, na Bílý kámen jsem se těšil celý rok. Hned ráno přivstávám abych byl mezi prvníma, co si koupí vstupenky. Vyrazil jsem na biku z Mrskles směr Bílý kámen. No kopec to byl pěknej, a tak si u prvního občerstvení dávám jeden točenej kousek. Chtěl jsem si také koupit turistickou známku, ovšem obsluha stánku mi oznámila, že o žádných turistických známkách nic neví. Že prý má dorazit šéf, takže možná je bude mít sebou. Po chvíli valím (bez známky) dál, jelikož mám před sebou velký okruh. No kopcovitý terén je moje gusto, tak jsem si ho užíval, ale i tak jsem byl ke konci cyklovýletu docela znavený. Neodradila mě ani malá přeháňka.
Každopádně nejvíc mě nadchnul sjezd z Kozlova k Velkému Újezdu-zážitek to byl obrovskej, až sem z toho brečel:)(asi z toho průvanu v očích). Díky moc za tuto akcičku. Příští rok se opět rád proženu po těchto kopcích.
BTW: Chci se zeptat, jestli by byla možnost nějak získat turistickou známku Bílého kamene.
Mějte se pěkně.  S pozdravem Zdenál..

Turistické známky vydala Nadace Malý Noe a jsou k sehnání na velkobystřické radnici až do vyprodání zásob (cena 40,-Kč)

Zoufalec z Přerova: Jsem sračka májová, nehodím se ani na hnůj – já nevyjel letos na Bílý kámen! Ukecali mě ti chytří z Hydrometeorologického ústavu a já i mí kámoši jsme zůstali doma. Každý rok se mluví o tom, že snad bude konečně i podzimní Bílý kámen - nechystá se letos? Já bych i nějakého sponzora vyštrachal, ta Libavá musí být v září k zbláznění krásná, čuchli jsme si k ní kdysi, když jsme se honili na čas do vrchu, aji Kaňa to kdysi jel. Já ti to Jery ani nepodepíšu, jak se stydím, že jsme to letos vynechali.

Příteli, je mi Tě upřímně líto, ale takových jako Ty byla letos bohužel snad tisícovka, možná i víc…Libavá byla kolem Strážiska zamlžená, ale jinde to šlo – téměř nefoukal vítr a bylo relativně teplo, kolem patnácti stupňů, což je na libavské poměry skutečně O.K. Každý ročník Kamene získává své přízvisko, zpravidla podle počasí  (loni byl ZMRZLÝ, předloni UTOPENÝ-ODLOŽENÝ), ten letošní bude asi VLAHÝ A PODMRAČENÝ…absence sluníčka na Kameni jako letos je jev zcela výjimečný, troufám si tvrdit, že jsme se s tím ještě nesetkali. Snad nám to příští rok vynahradí – a nebo že by ještě na podzim???

Ahoj Jerry.
Na mém blogu, adresa http://doom-cz.spaces.live.com/photos/cns!34B76BE696B4E2C1!838/ , je vyvěšena galerie mých fotek z letošního BK, trasa Zastávka Smilov - kolem Lichničky - Střelná - Nová ves nad Odrou - Zelený Kříž - pramen Odry - Varhošť - střelnice. Budu rád, když odkaz zveřejníš. Díky.
Samozřejmě díky všem pořadatelům za možnost opět nakouknout do VVP.
Martin "Doom" Bokůvka
Martine díky moc, zmapoval jsi mi fotkami oblast kolem Lichničky, kam jsem se letos s kamerou z časových důvodů nedostal – s dovolením některé záběry vložím do připravovaného filmu – Jerry

pěkný snímek Karla Mikuše:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jara Suchánek - Bohuslávky

Ahoj Jerry, tak jsem se konečně dostal k napsání postřehů a zážitků z Kamene . Spolu s několika fotografiemi ti  ty, dnes už jen vzpomínky, zasílám.
Předpověď počasí na 1.května nevypadala nijak slibně. Zvláště s ohledem na to, že jsme se chystali i s maličkou  vnučkou. Čtvrteční ráno však vypadalo slibně, vykouklo i sluníčko a tak jsme neváhali a vyrazili.  U Zeleného kříže byla docela zima a počasí se výrazně zhoršilo. Nicméně naše cykloparta v počtu 14 cyklistů vyrazila. Nejstaršímu z nás bylo 62 roků, nejmladší měla 14 měsíců. Nový systém odbavování  účastníků nelze než pochválit. Žádné čekání, žádné zdržování.
Dva nejmladší, 14 -ti měsíční Dominika a 3 letý Matěj, se krásně vezli na tandemu, my starší jsme museli šlapat. Vyrazili jsme z kopečka dolů, jen to svištělo. Pouze Dominička nebyla spokojená, protože přikurtování  ve vozíku nebylo vzhledem k její hyperaktivní povaze to, co by si asi přála.  Jediné, co ji chvílemi trochu uklidňovalo byl zpěv její maminky, která ji ve vozíku táhla.  Proto zpívající cyklistka, táhnoucí za sebou vozík, ze kterého se ozýval hlasitý řev děcka, zřejmě na ostatní  projíždějící působil trochu nezvykle.  Někteří nás minuli s úsměvem, jiní s úděsem a mnozí pouze pronesli : „chudák děcko „.
Za mírného deště jsme dorazili na Velkou Střelnou a rozhodovali se jak dál.  Vyšlapali jsme na pozorovatelnu, kde jsme se schovali před sílícím deštěm a po krátké poradě a lehké svačince jsme se rozdělili. Část, s klidnějším Matýskem, pokračovala až do Libavé, druhá část se řvoucí Domčou se vydala na Bores a pak dál přes Strážisko a Fidlův kopec zpět na základnu, to je do Bohuslávek. V závěru bylo na tachometru pouhých necelých 40 km, ale pro vnučku Terezu, která ujela takovou vzdálenost poprvé, to byl úctyhodný výkon.
Po návratu všech členů našeho týmu pak byla již tradiční zelňačka, pivo, víno, slivovice, zkrátka vše co bylo potřeba. Zlatým hřebem večera byl šot v regionálním vysílání ČT, kde si kameraman vybral pro svůj objektiv z těch tisíců krásných cyklistek a vymakaných cyklistů právě mě. Bral mě asi jako veterána. Celý dojem však pokazila moje vnučka Lenka, v tu dobu jedoucí kousek za mnou, která prohlásila :  „ jen ať děda nemachruje, šel do kopce pěšky a když uviděl kameru, tak naskočil na kolo a šlapal. Jakmile se dostal ze záběru, téměř z kola spadl a pak 10 minut nemohl popadnout dech “. Bohužel měla pravdu. Ale kde je ta úcta ke stáří ?
Co dodat. I navzdory ne zrovna nejlepšímu počasí jsme byli opět spokojeni. Organizačně určitě velmi dobře zvládnutá akce a to nejen díky novince při                  odbavování u vstupů do voj. prostoru, ale i díky velmi dobře zabezpečenému občerstvení účastníků. Bez velkých front a čekání. Alespoň tak jsem to viděl na pozorovatelně a na Boresu. 
Nezbývá než poděkovat všem, kteří se o zdar této již tradiční akce zasloužili a těšit se na další rok.     S pozdravem  „Vzduch v duši“ !

Kamarádka Petrová :
Zdravím všechny a všem velké poděkování za opět zdařilou akci XV. Kamene.
Každý rok jsem se dříve těšívala na prvomájový průvod, na mávátka, na hudbu, výzdobu, známé.  Teď se každoročně těším na tradiční Bílý kámen. Po několikaletých zkušenostech s Barnovským kopcem jsem si nechala vyměnit převody na kole, tak abych se necítila trapně, že mě všichni předjíždějí a konečně mohla někoho předjet i já.  Povedlo se mi to, ale jen z kopce  a to díky mé „plnoštíhlé“ postavě jak se říká decetně tlustým.
Letos jsme zvolili trasu přímo z Přerova s novým nástupem od Kozlova. Kozlovský kopec byla zahřívačka, bikeři mě sice předjížděli, ale já si to vychutnávala, paráda, nástup- žádné dlouhé čekání jako u Zeleného kříže, dokonce ani po nás nechtěli vypisovat lístek se jmény, když zřejmě viděli zdatné harcovníky.
Trasu jsme volili záměrně, neboť jsem mermo mocí chtěla získat další cennou turistickou známku do své již početné sbírky. Marně. Jezdila jsem v  mlze kolem Strážiska , jak mlsný kocour rodu ženského a známka nikde. Manžel nevěřícně kroutil hlavou, jak kousek dřeva, může dohnat k takovým výkonům. Když jsem pochopila, že známku neukořistím, sjeli jsme tradičně  na kultovní  Bores, kde jsem žal spolu s manželem decetně zapila.
Původně jsme chtěli pokračovat na Smilov a dále podél Bystřice na Hrubou vodu, Olomouc a Přerov, ale protože se spustil déšť, vydali jsme se ke zpět Kozlovu a dále na Přerov. Sice turistickou známku nemám, ale do paměti se mi vryli  neskutečně krásné přírodní scenérie. Díky moc ještě jednou všem. Za rok tam opět budeme…

Dobře se to čte, jak si vylepšuješ techniku i kondici – škoda, že jste neměli namířeno na Bílý kámen, tam bylo turistických známek snad několik set. To, že jste letos nevypisovali na Kozlově přihlášky, nebylo jen ochotou pořadatelů v Kozlově, ale na celé trati, a to díky pochopení přednosty Vojenského újezdu plk.Kubisy, který na žádost nového předsedy AVK Milana Heřmana nás od této povinnosti osvobodil…


Jitka Svobodová:
Dobrý den, navzdory naprostému nedostatku uzených makrel v terénu byl Bílý Kámen výborný. Díky všem cyklistům, kteří na kopci Mrsklesáku slézají s kol a umožňují tím nám, pěšákům, abychom je s úsměvem na rtech předcházeli. My jim za to na oplátku uhýbáme, kdekoliv to je možné, někdy i tehdy, když je to téměř nemožné. Přikládám ještě foto, abyste viděli, co vše je na vaší akci možné, byť i tohle se zdálo původně nemožné.

 

Karel Krebs:
Jerry prosím kam se ztratila ta tradiční bezva výstava starých fotografií, které léta visela na plotě Čepičkovy vily? Sliboval jsem kamarádovi, že si tam může vše prohlédnout a bylo proto dost zklamání…
Kadlíku, na výstavu se zapomnělo, zůstala u Jarky Možíšové v šupleti. Ale jestli má Tvůj kamarád zájem o to, jak to kdysi na Libavé vypadalo, jeden ze spolupořadatelů Bílého kamene Jirka Glonek junior vydal o tomto kraji fantastickou knihu s názvem „Zaniklé obce Vojenského újezdu Libavá“ – rádi  její dodání zajistíme všem zájemcům, cena je 240,-Kč

Na vědomost všem se touto formou dává, že letošní ročník Bílého kamene jako hlavní pořadatel připravoval nový předseda Auto-velo-kluvu Velká Bystřice Ing.Milan Heřman – já mu dělám jen jednatele a připravuji již jen dílčí části celého projektu. Milan do letošního ročníku vnesl řadu nových myšlenek a záměrů, jejichž realizace přispěla k nespornému zdokonalení celé akce. Takže díky, které chodí na moji mejlovou adresu, patří ve značné míře právě jemu, já jsem dnes už jen jeho levá noha…                                                Jerry

 

NAVRCHOLU.cz