KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist
Dostupnost podle Monitoring-serveru.cz

CHARAKTERISTIKA TURISTICKÝCH REGIONŮ

1) PLZEŇSKO .......................................................................Diplomová práce Lucie Hnikové (04.2006)
2) ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ
3) SEVEROZÁPADNÍ ČECHY
4) ČESKÝ SEVER
5) JIZERSKÉ HORY
6) ČESKÝ RÁJ
7) VÝCHODNÍ ČECHY

1) PLZEŇSKO

Region, rozkládající se v povodí čtyř stékajících se řek, nabízí nepřebernou nabídku chutí – a to nejen vynikající
gastronomii a především výborné pivo, ale také harmonickou přírodu a zajímavé kulturně historické památky. Celý region je protkán barokními skvosty, které sice neohromují svou majestátností a přepychem, ale o to více splývají s místní krajinou. Síť značených cyklotras je zde sice poměrně řidší, cyklistům však stejně tak poslouží i mnoho místních komunikací, polních a lesních cest.

2) ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ

Kraj léčivých pramenů, bohaté historie a úchvatné přírody. Neopakovatelná atmosféra lázeňských měst a řada
historických a přírodních zajímavostí, které bychom v jiných regionech marně hledali.

Za odpočinkem se můžeme vydat do hor a lesů, kde najdeme vhodné terény pro cykloturistiku. Celé území, nejvíce však oblast Františkových Lázní a Chebu, je protkáno sítí cyklotras regionálního významu, které nás zavedou do atraktivních míst. Vybrat si můžeme i některou z mnoha naučných stezek. Za návštěvu bezesporu stojí historické jádro Chebu se souborem kupeckých domů ze 13. století zvaným Špalíček, zámek Kynžvart, klášter v Teplé, zámek Bečov nad Teplou s unikátním relikviářem sv. Maura a v neposlední řadě u nás nejzachovalejší gotický hrad Loket. V kraji najdeme zbytky sopečné činnosti – známé vrcholy Komorní Hůrka u Františkových Lázní, Železná Hůrka u Chebu a Podhorní vrch u Mariánských Lázní. Svou nádhernou přírodní scenérií nás naláká CHKO Slavkovský les.

Cheb je také výchozím místem dálkové cyklotrasy Krušnohorská magistrála. Oblast západočeských lázní pak leží na hranicích se spolkovými zeměmi Bavorsko a Sasko-Duryňsko, se kterými tvoří euroregion Egrensis.

3) SEVEROZÁPADNÍ ČECHY

Největší skalní přírodní bránou ve střední Evropě, zvanou Pravčická, vstoupíme do našeho nejmladšího národního parku České Švýcarsko protkaného turistickými značkami, třemi naučnými stezkami a 45 kilometry cyklistických tras. Až do Lužických hor nás zavede impozantní cyklotrasa Krajem pískovcových skal. Na kole můžeme vyrazit také po Labské trase podle toku Labe, po hřebenech hraničních hor nás provede Krušnohorská magistrála. Místní cyklotrasy pak vedou k řadě přírodních skvostů a turistických pamětihodností.

Možnosti přeshraniční turistiky umožňují dva euroregiony, a to Labe a Krušnohoří.

4) ČESKÝ SEVER

Region oplývající přírodními i architektonickými krásami nabízí několik turistických oblastí: Máchův kraj, Lužické hory, Ještědský hřbet, Ralsko.

V celém regionu je poměrně hustá síť místních komunikací a lesních cest, které jsou pro cykloturistiku jako
stvořené. Atmosféru zdejší krajiny pak umocňuje svérázná lidová architektura. Lužické hory můžeme poznávat po již zmíněně cyklotrase Krajem pískovcových skal a všechna hraniční pohoří můžeme projet po dálkové Jizersko-Krkonošské magistrále. V oblasti Máchova kraje pak na cykloturisty čekají nekonečné zalesněné plochy, kterým vévodí královský hrad Bezděz. Samotné Máchovo jezero však cyklistům příliš nakloněno není - téměř celé jezero je oploceno a bezplatný vstup k jezeru je skoro nemožný. Cyklistům tedy raději doporučuji výlet do bývalého vojenského prostoru Ralsko. Nespočet vojenských silniček tu dalo vzniknout celé spleti cyklotras. Není divu, že oblast dosáhla veliké obliby.

V rámci euroregionů Nisa a Glacensis jsou budovány nové ,turistické přechody, které umožňují bezproblémový vstup turistů a cyklistů do Polska či Německa. V rámci euroregionu Nisa vzniká i trasa Nová hřebenovka, která spojuje nejkrásnější místa vrcholových partií Krkonoš, Jizerských hor a Lužických hor, Ještědsko-Kozákovského hřbetu a Českosaského Švýcarska.

5) JIZERSKÉ HORY

Jizerské hory dříve patřily do nesourodé turistické oblasti Český sever. Samostatný turistický region Jizerské
hory založila města a obce z Jablonecka a Liberecka.

V regionu jsou skvělé podmínky pro cykloturistiku. Kromě dálkové Jizersko-Krkonošské magistrály, se zde nachází celá řada značených cyklotras a lesních cest, které jsou cykloturisty hojně využívány. Na své si zde přijdou i vyznavači horských kol. V euroregionu Nisa pak vzniká již zmíněná trasa Nová hřebenovka. Jizerské hory jsou také prvním místem, kde vzniká síť cyklopůjčoven napojených na půjčovny kol v Sasku

6) ČESKÝ RÁJ

Bývá považován za unikátní krajinu s mimořádně estetickou hodnotou. Není tedy divu, že Český ráj je naší
nejstarší chráněnou krajinnou oblastí a od října 2005 evropským geoparkem UNESCO.

Fenoménem zdejší krajiny jsou beze sporu pískovcová skalní města. Nedaleko od města Jičína se tyčí Prachovské skály, u Mnichova Hradiště najdeme pískovcovou skalní plošinu s vrchem Mužský. Další skalní města nabízí Hruboskalsko a Maloskalsko. Jednotlivými skalními městy vedou vycházkové, okruhy pro pěší, ale na své si přijdou i cykloturisté. Kolo je ideálním dopravním prostředkem pro přesun mezi jednotlivými lokalitami. Značené cykloturistické trasy nás však provedou i přes skalní města a kolem přírodních zajímavostí a historických památek. Navštívit tak můžeme třeba malebné vesničky nebo některý z mnoha hradů a zámků
v této oblasti, z těch nejznámějších budu jmenovat alespoň Kost, Hrubou skálu a Trosky. Množství rozhleden nám za pěkného počasí umožní daleké výhledy. Značené trasy vedou po vedlejších cestách, po lesních a polních pěšinách a často mají písčitý podklad. Cyklisté si mohou vybrat mezi trasami vhodnými pro horská či trekingová kola, ale je tu i dostatek tras pro rodiny s dětmi. Cykloturistika v Českém ráji je opravdu výjimečně atraktivní.

Region také nabízí možnost využití sezónních turistických autobusů a cyklobusů, které nám usnadní cestu
k atraktivním místům Českého ráje.

7) VÝCHODNÍ ČECHY

Ve Východních Čechách se setkávají oblasti, které poskytují rozmanité možnosti trávení volného času. Rovinaté Polabí je vhodné pro nenáročnou formu cykloturistiky, problémem je však špatný stav silnic a také velký automobilový provoz. Vyznavači horských kol zase ocení terény Železných a Orlických hor, ačkoliv trasy si zde mohou nalézt třeba i rodiny s dětmi. V Orlických horách se můžeme vydat po červeně značené Jiráskově stezce vedoucí po hřebenech kolem mnoha pevností a pevnůstek vojenského opevnění. V podhůří na nás čekají malebné vesničky s typickými roubenými chalupami.

Unikátní skalní města v Adršpašsko-teplických skalách a Broumovských stěnách k návštěvě nelákají pouze pěší turisty, ale Broumovskými stěnami prochází i trasy pro horská kola.

Při našich cyklotoulkách můžeme navštívit některou z mnoha historických památek v této oblasti – jmenujme
například zámek Litomyšl, další z hrdých členů na seznamu UNESCO, Hrádek u Nechanic, Nové Město nad Metují, Kunětickou horu nebo středověké hradby v Poličce. Opomenout bychom neměli ani Ratibořice a Babiččino údolí s pohodovým cyklistickým okruhem Boženy Němcové.

Zajímavým projektem jsou Cyklostezky mikroregionu Maštale, který vytvořilo sdružení obcí Toulovcovy Maštale.

Region vytváří podstatnou část euroregionu Glacensis, navíc jím prochází několik dálkových cyklotras – Labská trasa, trasa Hradec Králové – Břeclav a Jesenicko-orlická magistrála, která pokračuje Jizersko-krkonošskou magistrálou.

Diplomová práce Lucie Hnikové