CYKLOMENU
KRNOVSKEM NA KOLE
NĚCO O NÁS
NAŠE VYJÍŽĎKY, AKCE
ÚČAST NA ZÁVODECH
NÁMI POŘÁDANÉ ZÁVODY
FOTOGALERIE
KRNOV - PRADĚD
CYKLOTRASY
CESTOPISY
ČLÁNKY
TIPY NA VÝLETY
BEZPEČNĚ NA KOLE
CYKLOINFORMACE
SPŘÁTELENÉ WEBY
CYKLOROZCESTNÍK
KALENDÁŘ ZÁVODŮ
ČLÁNKY ODJINUD
HUMOR
ANKETY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA
DISKUSNÍ FÓRUM
 KONTAKTY
REKLAMA
NOVINKY NA WEBU

  REKLAMA

  KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

OBLEČENÍ, POUŽÍVANÉ MATERIÁLY

 

1) Technická data
2) Základní materiály
3) 3vrstvé oblékání
4) Cyklistické doplňky
5) Co je termoprádlo
6) Používané materiály

1) Technická data:

Mluvíme-li o funkčním oblečení , očekáváme jeho speciální vlastnosti. Ke sportu potřebuje tělo oblečení s optimálními vlastnostmi pro danou disciplínu a povětrnostní podmínky. Musí tělo ochránit před větrem a deštěm a zároveň odvádět pot. V neposlední řadě je důležitá i váha oblečení při navlhnutí. Funkčnost materiálu tedy spočívá ve váze - propustnosti potu - neprodyšnosti a vodě odolnosti. 
Váha: váha je důležitá, když se navlhčí materiál potem či vlivem povětrnostních podmínek, a také při extrémním teplu, kdy oceníme jeho lehkost.
Propustnost potu: je velice podobná vlastnosti, kterou má naše pokožka. Při testování se napne látka mezi dva válce. Jedním se pouští pára a na druhé straně se měří schopnost látky páru absorbovat a propustit. Propustnost je vyčíslena v litrech vzduchu na metr čtvereční za sekundu krát pára v gramech (příklad: 85 l x 3,5g) (Odpovídá to DIN 53 887-1977 a ASTM E 96-66). Tato funkce materiálu je velice důležitá pro termoregulaci organismu. Vhodně zvoleným FUNKČNÍM oblečením je možné kladně termoregulaci organismu ovlivnit.
Nepropustnost: Vítr je nepříjemný faktor. Je nutné tedy organismus -svaly a klouby chránit před prochladnutím. Je-li na etiketě např.140 l ( podle DIN 53 887 -1977) znamená to propustnost v l na m2 za sec. Neprodyšný materiál lépe chrání proti proniknutí chladu na pokožku. Prodyšnější materiál je vhodný do teplejšího počasí pro lepší odvod tepla a páry /potu/ z těla na povrch oblečení, kde se odpaří , za chladu zase brání prochladnutí , což je u neprodyšnosti ta hlavní vlastnost.
Nepomokavost ( vodě odolnost ): se vyjadřuje výškou vodního sloupce, který je schopný materiál udržet. Látka se testuje tak, že se napne na dno válce, do kterého se přilévá voda. Měří se výška sloupce v momentě, kdy se objeví první 3 kapky, které látka propustí.  Jaký nejvyšší sloupec vody materiál udrží, tak je nepromokavý. Na etiketě potom vidíme např.vodě odolnost 2000 mm. Německá norma udává, že nepromokavý materiál je každý, který udrží více jak dva metry vodního sloupce. Pro některé výrobce je tato norma závazná a více se tímto problémem nezatěžují a výrobek prezentují jako nepromokavý. Pro outdoorové činnosti je však tato hodnota naprosto nedostačující. Je nedostačující sama o sobě, ale navíc bývá oděv při outdoorové činnosti vystaven různým zátěžím při kterých je voda zatlačována do materiálu značně vyššími hodnotami. Představme si například tlak při jízdě na kole při silném větru, při prodírání se křovím nebo mokrou travou, posazením se nebo pádem na mokrou zem atd.                                                                    
Vodní sloupec
: Vodní sloupec je měřítko pro vodotěsnost látky. Měřen je vodní tlak, který látka vydrží, aniž by skrz ni voda viditelně pronikala. Jednotkou vodního sloupce je milimetr. Módní sportovní látky se pohybují mezi 200 - 300 mm, funkční mezi 600 - 1.500 mm, technické od 5.000 mm nahoru. Směrem nahoru neexistují žádné hranice.
O vodotěsném materiálu hovoříme již od 1.300 mm vodního sloupce. POZOR: Vodotěsnost neznamená vždy vodotěsnost! Tento pojem definuje vodotěsnost materiálu. Teprve hodnoty od 1.300 mm vodního sloupce platí jako vodotěsné. Materiály, jejichž hodnoty jsou nižší, platí v nejlepším případě jako vodoodpudivé. Dbejte na to, zda byla použita membrána, mikrovlákno nebo jiné vrchní materiály se zvláštní vrstvou.                                                                                                                                                                                 Vodoodpudivost: projevuje se tvořením charakteristických kapek na oděvu při dešti. Mylně může být zaměňována s nepromokavostí. Nejvíce je tato vlastnost patrná na nových výrobcích. Protože se časem vodoodpudivost ztrácí, je jí nutno časem obnovit. Zachování vodoodpudivosti je důležité, ale ani ne tak z hlediska nepromokavosti, jako spíše z důvodů zachování dobré prodyšnosti. Přestanou-li se tvořit a stékat po oděvu ony kapičky a naopak voda se začne vsakovat do materiálu, zákonitě se vytvoří vodní film, bariéra, výrazně snižující schopnost oděvu dýchat.        
Propustnost vodních par (prodyšnost) - Materiál je prodyšný, když se dokáže postarat o výměnu vypařujícího se potu a tzv. vodní páry, která se nasbírá mezi pokožkou a oblečením. Při extrémním vývoji tepla pod oblečením nedochází k jeho schraňování, nebo prodyšný materiál zaručuje jeho únik navenek. Zároveň také zabraňuje chladu, který vzniká usycháním potu. To, jaké množství tělesných výparů je schopen materiál vydýchat, se udává v gramech na 1 m2 za 24 hodin. Čím je tento údaj vyšší, tedy čím více gramů vlhkosti propustí čtvereční metr materiálu za den, tím je látka prodyšnější. Z praxe vím, že některým výrobcům stačí, že materiál není 100% neprodyšný a tím pádem ho prezentují jako prodyšný. Není mi známa norma, určující tuto hranici, ale zcela určitě vím, že údaje o prodyšnosti 3000-5000 g/m2/24 hod. nelze z praktického hlediska považovat za dostačující. Je zarážející, že se s těmito hodnotami setkáváme i u tzv. outdoorových obleků. Nově se můžeme setkat ještě s jiným údajem informujícím nás o tom, jak materiál dýchá. Je to odolnost látky proti permanentnímu odpařování vlhkosti, zde je správně na místě výraz prodyšnost. Jednotkou je RET (Pa.m2/W). Klasifikace prodyšnosti látek v těchto jednotkách je následující: RET < 6 - velmi dobrá - (nad 20 0000 g/m2.24 h) RET 6-13 - dobrá - (9000-20000 g) RET 13-20 - uspokojivá - (5000-9000 g) RET >20 - neuspokojivá - (pod 5000 g) V tomto případě platí opačně než v případě propustnosti vodních par, že čím je údaj RET nižší, tedy čím je odolnost látky proti permanentnímu odpařování vlhkosti nižší, tím materiál lépe dýchá.
Vyhovující nepromokavosti a zároveň prodyšnosti se v současné době dociluje dvojím způsobem
. Za prvé zátěrem, to je nanášením vrstvy PU porézní vrstvy na vlastní látku. Čím větší vrstva zátěru se nanese, tím je látka více nepromokavá, ale také méně prodyšná. Mnohem příznivější je situace při druhém způsobu a tím je použití membrány. Membrány mohou být porézní, např. Goretex nebo neporézní např. Gelanots, ale na rozdíl od zátěru existují samy o sobě a s látkou se spojí takzvanou laminací anebo se používají jako volně vložené mezi vnější látku a podšívku. V tom případě se jedná o tzv. liner. Membrány a jejich dvojvrstvé a třívrstvé lamináty jsou schopny daleko lépe splňovat požadavky na nepromokavost a zároveň prodyšnost. Čím je sušší počasí a větší zima, tím lépe membránové oblečení odvádí pot.

2) Základní materiály (Textilní materiály - názvosloví, druhy z http://cs.wikipedia.org)

Jako nejpoužívanější materiály na funkční spodní prádlo figurují nejčastěji polypropylen (PP) nebo polyester(PES). Tyto materiály se některými svými vlastnostmi dosti liší. Závisí však hodně na zpracování takže výrobky pak dosahují mnohdy podobných vlastností a funkčnosti. Nedejme se pomýlit všemožnými obchodními názvy vláken, jedná se vždy o chemické, někdy povrchově upravené vlákno z těchto dvou materiálů! Spředeno může ovšem být někdy i s nějakým přírodním vláknem, bavlnou, vlnou, hedvábím, nebo jiným umělým vláknem, pro zlepšení svých vlastností. V celé pletenině se tak mohou vyskytnout i další syntetická vlákna, jako je např. akryl či viskóza apod..

A) Přírodní materiály:
Bavlna je příjemná k pokožce, avšak díky nasákavosti se projevuje hlavní nevýhoda - váže na sebe vlhkost, kterou absorbuje, pomalu schne a vystavuje tělo nebezpečí prochladnutí. Proto je třeba vlhké bavlněné oblečení často převlékat. Dnes je bavlna používána často ve směsi se syntetickými materiály, které dokážou vlhkost odvést.
Vlna si ponechává výborné izolační vlastnosti i přes vysokou schopnost přijímat vlhkost. Nevýhodou vlny je však nízká pevnost a odolnost vůči odření, navíc má tendenci filcovatět.

B) Syntetická vlákna se vyrábějí jako náhražka přírodních vláken. Lidé si tato vlákna velmi oblíbili, protože jsou cenově dostupnější, mnohdy pevnější, nemačkavá, rychleschnoucí a odolná vůči hmyzu. Tato vlákna se mohou kombinovat s přírodními vlákny a potom jsou ještě účinnější. (Ke kombinaci jsou nejlepší tato přírodní vlákna: bavlna, len, hedvábí a vlna.) Mají však i četné nevýhody. Především tu, že nedostatečně propouštějí vlhkost i vzduch, čímž mohou způsobit alergie nebo plísně. Také se nerozkládají, právě proto, že jsou umělá. Jsou velmi hořlavá, takže ti, kdo používají výrobky z těchto vláken, si musí dát velký pozor, aby se nedostali do kontaktu s ohněm. Syntetická vlákna se v dnešní době používají k výrobě spousty věcí. Např.: textilu, koberců, větrání, vzduchotechniky, klimatizace, outdoorové techniky, polštářků atd.

 Syntetické materiály:
Polypropylenová vlákna (PP, POP) Je termoplastický polymer, používaný v mnoha odvětvích potravinářského a textilního průmyslu a v laboratorních vybaveních. Prodává se pod obchodním názvem Triplen, Tatren atd.
Polypropylenová vlákna (Pp nebo také POP) jsou inertní vůči bakteriím, plísním, jsou dobře snášenlivá s lidskou pokožkou, nevyvolávají alergické reakce. Z textilních vláken má polypropylén (polyolefin) nejnižší nasáklivost, velmi nízkou tepelnou vodivost a také nízkou hmotnost. Vlákna jsou i velmi pevná, nevýhodou snad může být jen jejich nízká odolnost vůči vysokým teplotám, nelze je žehlit a běžně prát je lze na 40 až 60 °C. Výrobky v nouzi snesou vyvářku, i sterilizaci v autoklávu i při 120 °C, výrobek však často ztratí tvar. Polypropylen si udržuje mírně záporný elektrický náboj, což je pro lidský organizmus příznivé. Vlákna se nedají povrchově barvit, ale ani znečistit, jsou chemicky, vůči kyselinám, zásadám, redukčním i oxidačním činitelům netečná! Barvu vlákno získá jen obarvením základní suroviny při její výrobě a to pouze v omezeném sortimentu barev. Různé odstíny získáme pouze kombinací s bílou, modrou, černou a také i žlutou a mezi sebou. Protože na vláknech se neváže ani nečistota, lze výrobky z čistého PP i snadno prát, mnohdy jen ve studené vodě a dokonce v nouzi i bez pracích prostředků. Většinou výrobky z PP také dobře a snadno usychají a mokré na těle příliš nestudí, nejsou-li ovšem jen jedinou vrstvou. Takto samotné se nosí pouze v teple a pak při zpocení lehce chladí, to díky vydatnému odpařování. Problém způsobí jen 100% vlhkost okolního vzduchu, pak přebytečný pot s těla je sice také odváděn pryč, ale neodpařuje se a pletenina je vlhká, ostatně jako každá jiná textilie za těchto podmínek. Pletenina v bílé barvě poskytuje přirozený ochranný sluneční filtr nejméně hodnoty SF7, barevná pak samozřejmě ještě víc.
Vlastnosti polypropylenových vláken
Vlákna se vyznačují velkou odolností vůči oděru, je až 2.5x vyšší než u bavlny. Vyšší odolnost mají pouze polyamidová vlákna. Mají nízkou tvarovou stálost, velký sklon k pomačkání a malou schopnost zotavení. Tyto vlastnosti částečně omezují jejich použití v oděvních textiliích, a to hlavně v tkaninách.
Nejsou navlhavá, vyznačují se však velkou vzlínavostí, která umožňuje značný transport vlhkosti.
Vlákna jsou termoplastická. Mají nízkou teplotu měknutí, 140°CF, a teplotu tání 165-175°C. Textilie s obsahem polypropylenových vláken je možné žehlit pouze při teplotě nižší než 100°C a velmi opatrně. Vlákna hoří pomalu, namodralým a později žlutým plamenem, při hoření vydávají zápach po vosku.
Vyznačují se značnou odolností vůči působení kyselin a zásad. Málo odolávají působení organických rozpouštědel.

Výrobky z Polypropylenu: Moiry, Klimatex, Alea Sportswear, Suzan, BoBo sport, www.jitex-termopradlo.cz

 Polyesterová vlákna (PES, PE).
Syntetické vlákno, které je odolné vůči vysokým teplotám, na rozdíl od vláken, jako je např. ´polyakryl/akryl, a které se také dobře udržuje v čistotě. Tento materiál je velmi trvanlivý.
Jsou nejčastěji používaným syntetickým vláknem hlavně v textilním průmyslu (s výjimkou punčoch a podšívkovin), často z důvodů tradic výroby i vzhledem ke snadnému zpracování. Navlhavost je také poměrně nízká, horší je to už s tepelnou vodivostí PES vláken a jejich váhou, ta je 2× vyšší, a zde za polypropylenem zaostávají. Vlákna jsou však stále dostatečně pevná a odolná i vůči vyšším teplotám, lze je dokonce i opatrně přežehlit. Polyester má dosti silný kladný elektrický náboj, který může podle některých informací přivodit náchylným jedincům kožní alergie. Vlákna se dají povrchově barvit, sice pod značným tlakem(asi 4 atmosféry), ale lze takto docílit větší barevné spektrum, což je pro zákazníky lákavější. Praní je také trochu náročnější na teplou vodu i prací prostředky, špína se pak ale odstraňuje poměrně snadno a dobře. Většina známých zahraničních firem šijících spodní prádlo, používá většinou také pleteninu PES, byť často v kombinacích s jinými materiály. 
Polyester je v dnešní době nejčastěji používané vlákno. Polyester je velmi měkký a pohodlný materiál s vysokou savostí. Pe vlákno je velmi odolné a stabilní, nejčastěji bývá používáno ve směsi s dalšími vlákny. Pe Vlákno je velmi pružné, a tato elasticita může být mnohokrát zvětšena ve směsi s jinými vlákny. Toto je obzvlášť praktické u velmi namáhaných oděvních součástek.
Charakteristiky Pe vlákna:
Vysoce nemačkavé, odolnost proti slunečnímu záření, trvanlivost, nesráživost při praní, tvarová stálost,  snadná údržba
K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří:
-
Vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikroorganizmům
- Malá navlhavost (rychlé sušení)
Přimícháním malého množství chemikálií se dá zlepšit:
-
žmolkovitost (na úkor pevnosti)
- sráživost, obloučkovitost
Použití:
například na výrobu dámského a pánského oblečení, záclon a závěsů, kravat a výplní do peřin.
Mísením přírodních vláken s polyesterem se dosáhne v mnohém směru zlepšení užitných vlastností příze. Nejjemnější polyest. vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čvtrtinou tlouštky průměrné bavlny, tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Podobně je tomu u směsí polyester/vlna.
- Štítky na vyrobcích nesou často obchodní názvy, např.: Terylene, Diolen, Dacron, Trevira a podobně.
- Mastné skvrny se smějí odstraňovat jen perchloretylenem nebo benzinem.
- Žehlit se mohou tyto výrobky jen přes mokrý hadr při teplotách do 160°C.
- U směsových tkanin z polyester/vlna smí teplota prací lázně jít jen do 30°C a u žehličky nesmí přesáhnout 150°C.
Více na http://cs.wikipedia.org/...

Výrobky z Polyesteru: ODLO Thermic, CRAFT Pro, MEDICO Thermotex, LITEX Basic, WP BaseLine, Senzor (CoolMax), Rhovyl apod.

Polyamidová vlákna (PA)
Syntetické vlákno s vysokou odolností vůči trhání a odření, snadno tvarovatelné, známé pod obchodními názvy nylon a perlon. Jde o materiály velmi trvanlivé a snadno vypratelné. Díky jejich relativně nízkému bodu tání nejsou příliš odolné vůči vysokým teplotám. Použití: například na výrobu jemných punčoch, dámského spodního prádla, korsetů a plavek.
Použití:
- Nejrozšířenější je použití k výrobě dámských punčoch, podlahovin a sportovního odívání.
- Ve směsích s jinými materiály se polyamid často používá ke zvýšení pevnosti zatěžovaných míst (špičky a paty bavlněných ponožek).
Vlastnosti:
- Polyamidy jsou velmi pružné a mají vysokou pevnost v tahu a v oděru.
- Poměrně nepatrné přijímání vlhkosti způsobuje, že výrobky z polyamidu se nesrážejí, za mokra ztrácejí poměrně málo pevnosti a rychle schnou.
- Polyamid přijímá téměř všechny druhy textilních barviv.
- Nevýhodou je malá odolnost proti vlivům světla a povětrnosti (žloutnutí) a snadné nabíjení statickou elektřinou.
Zacházení s výrobky z polyamidu:
- Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin nebo pletenin z polyamidu. Časté praní se doporučuje zejména u polyamidu 6 (silon, perlon, grilon).
-
Mnohé výrobky jsou napuštěny prostředky proti žloutnutí. Do prací lázně se musí přidávat přesná dávka speciální chemikálie, na které tento prostředek nereaguje. Tkanina nebo pletenina jinak po opakovaném praní zešedne.
-
Teplota žehličky nesmí u výrobků z čistého polyamidu přesáhnout 120°C.
-
Eventuální příznaky přecitlivosti lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna, nýbrž barvivy, zbytky pracích prostředků a podobně.
Více na http://cs.wikipedia.org

C) Elastická vlákna
Elastická vlákna se také nazývají elastomery a jsou definována jako vlákna, která se se nechají roztáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr.
Použití:
- Nejčastěji se elastické příze používají pro pleteniny všeho druhu (punčochové zboží, plavky, sportovní oděvy).
- Procentuální obsah elastanů v textilních výrobcích se pohybuje mezi 2-5% u tkanin, 6-22% u sportovních oděvů a přes 25% u zdravotních punčoch.
- Tažnost textilních výrobků je v závislosti na jejich struktuře a na podílu elastanu 25 až 200%.
Spandex
Tactel
LYCRA: Lycra je obchodní název pro elastan firmy Du Pont. Nikdy se nepoužívá samotná, ale kombinuje se například s nylonem

Více na http://cs.wikipedia.org/...

Nylon je označení pro skupinu syntetických polymerů, termoplastů.
Použití: nylonová vlákna, oblečení, punčochy,...
Nylon - 100% polyamid (PAD), chránící proti působení vnějších vlivů, přiměřeně prodyšný. Vhodný na větrovky apod.
Nylon ripstop - zpevněná varianta nylonu, více odolná proti oděru či roztržení. Používá se jako vrchní materiál na bundy, kalhoty apod.

Další materiály používané na výrobu dalšího vybavení

Gore-Tex je registrovaná značka, nejvíce je známá ve vztahu k nepromokavým tkaninám.
Je to materiál složený z úzké pórovité membrány z fluoropolymeru, která je nalaminována mezi jiné textilie, nejčastěji nylon nebo polyester. Membrána má okolo čtyř biliónů pórů na centimetr čtvereční. Tím se stává neprostupnou pro tekoucí vodu a zároveň umožňuje skrze sebe výpar. Tyto póry jsou přibližně 20000krát menší než kapka vody (to že ta kapka neprojde skrz souvisí s jejím povrchovým napětím) ale zároveň asi 700x větší než molekula páry, která tak může snadno projít skrz. Veškeré výroby obsahující goretexovou membránu musí projít náročnými zátěžovými testy, které zjišťují jednak jejich fyzickou odolnost např. proti přetržení nebo odírání a dále voděodolnost a paropropustnost. Goretexovou membránu nesmí ve svých výrobcích používat kterýkoliv výrobce oděvů, ale pouze ten, jehož výrobky splňují vysoké kvalitativní normy.
Typy:
* GORE-TEX FABRIC - nejstarší
o dvouvrstvý - membrána je nalaminována z vnitřní strany vnější vrsty. Podšívka zůstává volná.
o třívrstvý - vrchní vrstva, membrána a podšívka jsou slaminovány dohromady. Výhodou je vyšší mechanická odolnost a větší oděodolnost. Na druhou stranu zpravidla bývá o trochu nižší prodyšnost, vyšší hmotnost a vyšší cena.
* GORE-TEX XCR FABRIC - novější typ. Výrobce proklamuje o 25% větší voděodolnost a o 25% větší prodyšnost oproti variantě bez přívlastku XCR.
o dvouvrstvý
o třívrstvý
* GORE-TEX PACLITE FABRIC - tento typ je zaměřen na co nejnižší hmotnost a nejlepší sbalitelnost, což jde na úkor ostatním vlastnostem. Vrchní vrstva a membrána jsou slaminované dohromady. Podšívka není z důvodu úspory hmotnosti přítomna.
* GORE-TEX SOFT SHELL FABRIC - větruodolnost je absolutní jako u předchozích membrán. Stejně tak paropropustnost je značná, zatímco nepromokavost je jen malá. A membrána je zde spolu s termoizolační vrstvou. Výhodou je, že člověku stačí pouze jedna vrstva oblečení namísto dvou.

AKRYL/ POLYAKRYL: Má texturu jako vlna, snadno nezfilcovatí, nesráží se a snadno se pere. Tento materiál je citlivý na vysoké teploty, ale zpravidla se snadno žehlí. Použití: například k výrobě pletených a plyšových výrobků, na povrchové látky, pokrývky,...
Polyuretan (PU)
je nepromokavý polymerový povrch, nanesený obvykle ve formě zátěru na vnitřní stranu látky. Jeho těžká nepromokavá a neprodyšná forma se užívá na stany, batohy. Lehčí mikropórová, prodyšná forma na oblečení na ven.

Cordura - Značkový materiál firmy DuPont de Nemours & Co. Speciální polyamidová tkanina vysoké pevnosti a odolnosti proti oděru. Používá se na zesílení oděvů v namáhaných místech jako jsou kolena a ramena, výrobu batohů, návleků na boty atd.
Gore Dryloft - Membránový materiál firmy Gore, vyvinutý k ochraně izolační náplně oděvů a spacích pytlů. Vzhledem k tomu, že se z konstrukčních důvodů nelepí švy spacích pytlů, je hodnota úrovně nepromokavosti pro Gore Dryloft "jen" asi 10 metrů vodního sloupce. Zato je ale Gore Dryloft o 40% prodyšnější než Gore-Tex. Gore Dryloft vyniká nízkou hmotností a mimořádnou větruvzdorností.

3) Moderní systémy oblečení se skládají ze tří základních vrstev: sací, izolační a svrchní, která slouží jako ochrana proti vlivům počasí.

Určení množství vrstev oblečení je individuální a mnohdy nás překvapí, jak tenké vrstvy dokážou splnit naše očekávání.
 Největší chybou při složení může být použití nevhodného vrstvení či použití například bavlněné tkaniny mezi jinak funkční vrstvy. V takovém případě není pak důsledkem jen to, že se při sportování více zahříváme, čímž mnohonásobně zvýšíme odpařování vody, ale také, že se při rychlejší jízdě více ochlazujeme proudícím vzduchem.
 Proto při konečné volbě musíme volit oblečení nejen podle venkovní teploty a toho, jestli prší nebo svítí sluníčko, ale i podle druhu fyzické zátěže a osobních dispozic. 

I. Vrstva odvádějící pot
Základem při chladnějším počasí je ve většině případů první vrstva, tedy funkční spodní prádlo. Vzhledem k tomu, že má za hlavní úkol transport vody do dalších vrstev, tak musí být co nejméně nasákavá. To plní materiály ze syntetických polymerů, jako je např. polypropylen nebo polyester (Coolmax, Double Face atd.). Polypropylen má nejmenší nasákavost, ale může vyvolat u citlivější pleti reakci (moira).
Pro spodní vrstvu oblečení (prádlo, ponožky) jsou vhodné tyto polyfunkční materiály:
MOIRA (Alae Lupuli) - syntetická tkanina odvádějící tělesnou vlhkost od povrchu těla směrem ven. Vlákna na bázi polypropylénu mají díky hvězdicovitému průřezu velký povrch, po němž vlhkost přechází od těla do dalších vrstev oblečení. Moira nepřijímá do vláken žádnou vodu. Proto prádlo nenasáká a nelepí se na tělo. Rozlišujeme řadu typů úpletu s vlákny Moira: Moira UltraLight, Mono, Duo, Trio a Plyš
TREVIRA - 100% polyester, vlastnosti jsou velmi podobné vlastnostem Moiry. Pro teplé prádlo se používají (zvláště v kombinaci s Lycrou) i některé tenčí varianty úpletů (microfleece).
CRAFT (Vavrys) - vlastnosti jsou velmi podobné s Moirou, je to však mnohem teplejší materiál. Doporučujeme jako oblečení vhodné pro turistiku v zimních měsících.

II. Izolační vrstva
Stěžejní funkcí druhé vrstvy je termoizolace, která může být vyrobena z rozmanitých druhů izolačních vláken a tkanin a samozřejmě dál musí odvádět vodu od těla, nesmí docházet ke kondenzaci potu, pot se transportuje přímo do třetí vrstvy v podobě par. Tloušťka materálu bývá větší, opět je důležitá nenasákavost. Klasické fleecy byly vylepšeny např. i o elasticitu (Power Stretch, Microfine apod.). Doporučit lze různé druhy flísů (Polartec), které jsou lehké, teplé, nedrží vlhkost a rychle schnou.

Pro druhou vrstvu oblečení lze doporučit různé druhy plyšových úpletů (fleece):
Fleece - obecně používaný název pro všechny kartáčované úplety na polyamidových nebo polyesterových vláknech. Dnešní „flísové“ materiály jsou ideálním materiálem pro teplé oděvy nahrazující dobře například vlněné úplety. Jsou velmi lehké, teplé, nedrží vlhkost, rychle schnou a příjemně se nosí.
Power Stretch - Je pružná, obepínající a do všech stran se natahující, velmi prodyšná látka. Stavba tkaniny vyniká dvěma rysy : vnější pevný nylon je větru a otěru - vzdorný, vnitřní velurová vrstva je teplá a příjemná. Tkanina dokonale odvádí pot tak, že kůže zůstává suchá. Proto je Power Stretch vhodný pro všechny druhy sportovních aktivit. POWER STRETCH je vynikajícím materiálem pro základní (spodní) ošacení, může se nosit i přes lehčí funkční prádlo, nebo může fungovat jako dobré vnější oblečení.           
MICROFLEECE - 
Výrobky z tohoto materiálu vynikají především nízkou hmotností. Přesto nabízí velmi dobrý tepelný komfort. Vyrábí se v hustotě až 250 mikrovláken na ploše ½ mm2. Pevná, ale přitom velmi měkká vlákna na omak působí až kašmírovým dojmem. Zaručuje vysoký komfort nošení a dokonalý transport vlhkosti od těla ven. Tkanina se dobře pere, nežmolkovatí, a je jemná.
POLARTEC
- jméno pro celou skupinu polyesterových látek (100% PES), vyráběných firmou Malden Mills a užívanou řadou výrobců. Vyrábějí se v různé síle (váze): Series 100, Series 100M (Microfiber), Series 200, Series 200PS (PowerStretch), Series 300, Series 1000 Windbloc.

III. Ochranná vrstva proti vlivům počasí
Pro třetí, vnější, vrstvu oblečení se nejlépe hodí membránové materiály (Goratex, windstopper), nebo tkaniny se zátěrem (potřená různě silnou vrstvou polyuretanu - čím větší vrstva, tím větší nepromokavost, ale horší propustnost a naopak). Tato svrchní vrstva hraje v našem pohodlí klíčovou roli. Nepříjemný pocit a nepohodlí v důsledku mokrého oblečení je způsobeno zvýšenou ztrátou tělesného tepla. Aby se tomu zabránilo a my neprochladli, musí svrchní vrstva uchovat izolační vrstvy suché. Musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí, a zároveň musí chránit izolační vrstvy před akumulací vlhkosti z vnitřních zdrojů (pot). Svrchní vrstva musí rovněž poskytovat ochranu proti větru, a zabraňovat tak ztrátě tepla (Wind Stopper, Wind Hibitor, No Wind).

Pro třetí, vnější vrstvu oblečení, se nejlépe hodí membránové materiály nebo tkaniny se zátěrem:
GORE-TEX (pozn.níže) - Lehká a tenká membrána firmy Gore. Vykazuje vynikající hodnoty nepromokavosti a prodyšnosti, také vysokou větruvzdornost. vodní sloupec: 80.000 mm. Sympatex, TransActiv a Entrant - Výrobky s membránou
Gore-Tex XCR - nejnovější materiál od firmy Gore, až o 25% vyšší hodnoty prodyšnosti než klasický Gore-Tex.                                   Rain Out - 100 % vodotěsný, nepropouští vítr, umožňuje vypařování vlhkosti navenek, elastický  materiál. Vod. sloupec: 4.500     GORE WINDSTOPPER - také membránový materiál, základními vlastnostmi jsou však hlavně větruodolnost a zároveň vysoká prodyšnost. Díky tomu brání materiály opatřené membránou Windstopper lidské tělo před ztrátou tepla působením větru. Zároveň dávají volný průchod výparům, kterými si tělo reguluje svoji vnitřní teplotu, takže nemůže dojít k přehřátí organismu. Může se použít i jako 2. vrstva místo "flísu".
No Wind® - Větruvzdorný fleece materiál s vysokými hodnotami prodyšnosti a paropropustnosti. Je lehký, teplý, příjemný na dotek. Rain Out  GELANOTS - polyuretanová membrána japonské firmy Tomen. Dosahuje vynikajících parametrů nepromokavosti a prodyšnosti. Má také výbornou elasticitu a oděruvzdornost, zachovává pružnost i v extrémně chladných podmínkách. Používá se jako volně vložená Gelanots Liner (Q3) nebo ve formě dvou- či třívrstvého laminátu Gelanots.
PERTEX DWR+ - velmi lehká mikrovlákenná tkanina, vykazuje vysokou rezistenci vůči působení větru. Úprava DWR+ zajišťuje optimální rovnováhu mezi větruodolností, voduodpudivostí (POZOR! ne nepromokavostí) a prodyšností. Oblečení z tohoto materiálu je sbalitelné do velmi malých rozměrů.

Ochrana proti větru: 
ACTIVENT: Jednou z vynikajících vlastností tohoto materiálu je jeho extrémně vysoká prodyšnost, absolutní nepropustnost a nízká hmotnost. Poskytuje ochranu před slabím deštěm a postříkáním.
GORE WINDSTOPPER: Absolutně nepropustný, udržuje tělo v teple a zaručuje jeho výkonnost, je vysoce prodyšný a snadno se ošetřuje.
GAMEX: Funkční oblečení proti větru, odpuzuje vodu, vítr a nečistotu, je velmi lehký a zaručuje velkou volnost pohybu.
TACTEL/MICROVLKNO:  Absolutně nepropustný, prodyšný, velmi lehký, příjemně měkký na dotek.

4) Cyklistické doplňky

Od teploty pod 15° C byste měli používat "dlouhé" cyklistické oblečení!
V zimě používejte také hlavně termokalhoty a termobundy. Používejte spodní prádlo - odvede pot od pokožky a nedovolí vám prochladnout. Dále je možno použít různé návleky na ruce, nohy, kolena. Čelenky a čepice (při nákupu vyzkoušejte jestli se Vám vejdou pod přilbu). Cyklisté také využívají noviny a to např. pod hruď či přes tretry pod návleky. 

Cyklistické rukavice: Dlaň by měla být vypolstrována např.gelem a měla by být vyrobena z odolného a protiskluzovému materiálu ( měkká kůže, syntetická kůže, guma, kevlar atd). Zabráníte tak eventuálním puchýřům a rychlé únavě rukou, nebol rukavice lépe absorbují vibrace během jízdy a tím šetří Vaše klouby a svaly. Vrchní díl rukavic může být zhotoven z různých materiálů. Vhodná je např. lycra, Spandex nebo podobná látka, která se dobře přizpůsobuje pokožce. Výhodný je také palec ušitý z froté, který může zároveň sloužit jako potítko.
Cyklistické rukavice na zimu: 
Nejrychleji vychladnou ruce! Dobrou ochranu před větrem a chladem nabízí rukavice se speciální vložkou Thinsulate nebo Windstopper-materiály apod. Pro ježdění za vyloženě zimních SC podmínek budou optimální flísovky Windfront Fleece. Nejen, že je česaný polyester příjemný, a pružný, i u něj funguje membránový efekt. 
Cyklistické kalhoty:
pozor na důležité detaily
- vypracování švů (ploché švy) zabraňuje otlačeninám a odřeninám
- elastická guma na konci nohavic - zabraňuje během jízdy nepříjemnému klouzání kalhot nahoru
- vysokohodnotný elastický materiál (lycra) - pro optimální volnost pohybu
- anatomicky speciálně přizpůsobená vložka pro pány i dámy
- prodyšná vložka, která transportuje pot, zaručuje příjemný pocit při jízdě
Návleky na nohy: Chrání Vaše nohy při nízkých teplotách před vychladnutím a nachlazením.
Termo-návleky na nohy: Určitě znáte ten nepříjemný pocit, když máte studené nohy.Gore-texové-, neoprenové- nebo thermo-návleky pro závodní cyklistiku nebo horská kola Vás před tímto pocitem uchrání.
Cyklistická čepice/čelenka: Chrání hlavu/uši před větrem a chladem a zadržují pot. Měly by být vyrobeny z funkčního materiálu jako nap.. Transtex,  frotée nebo Coolmax v létu a fleece, Gore-Windstopper atd. v zimu.
Cyklistické ponožky na zimu: Z teplého materiálu Transtex nebo z nepropustného Gore- Windstopper materiálu byste měli obléknout při nízkých teplotách.
POZOR:  Většina cyklistických bund a vest je vyrobena ze speciálních vláken, které zajišťují tepelnou izolaci. Vodoodpudivost či vodovzdornost tkaniny je dodána dodatečně - impregnací. Její působení ale není nekonečné. Zhruba po roce praní ve speciálním prostředku je třeba ji obnovit, při praní v běžném  prostředku mnohem dříve. To platí i pro materiály Gore Tex, jejichž membrána sice nepropouští kapičky vody, vůči dešti ale není imunní vrchní ani spodní část materiálu. Vždyť mnoho bikerů již bylo nadšeno pohledem na po rukávu utíkající kapičky deště - to však platilo jen o prvních dvou, třech vyprání, pak již začala bunda sát...
Proto: předně je třeba oděv neprat v běžném prášku. Nejčastěji v obchodech s horolezeckými a outdoorovými potřebami seženete speciální mýdla. Ta bundu citlivě ošetří, vyčistí její póry, takže účinně dýchá a přitom není poškozena impregnace. Při takovémto praní vydrží impregnace zhruba rok. Často se doporučuje například Nikwax Tech Wash.
Když už zjistíte, že si vaše větrovka s deštíkem neporadí, je třeba zasáhnout. Čistý oděv se ponoří do lázně s impregnací, kterou je možno aplikovat i do pračky. Jedná se většinou o ve vodě rozpustný vosk, který po oschnutí vytvoří na bundě film. Ten také zacelí drobné poruchy ve tkanině. Zkuste W.L. Gore´s Rewivex nebo Nikwax TX Direct (Postupujte v souladu s návodem.).

5) Co je termoprádlo?

 Termoprádlo má schopnost dobře odvádět pot od těla, předávat jej další vrstvě oblečení, nebo odpařovat tuto vlhkost pryč, přímo do vzduchu. Současně je antialergické, tělu příjemné, výrazně zlepšuje mikroklima pokožky,  zabraňuje tvorbě nepříjemného zápachu, který vzniká při pocení a přispívá ke spokojenosti a pohodě celého našeho organismu. Je vyrobené z odolných materiál , vypracování švů (ploché švy) zabraňuje otlačeninám a odřeninám. Termoprádlo je proto vhodné pro sport, rekreaci, práci, ale i pro běžné nošení.

 Polypropylenová vlákna nevyvolávají alergické reakce, jsou inertní vůči plísním, bakteriím a jsou dobře snášenlivá lidskou pokožkou. Polypropylén má velmi nízkou nasáklivost, hmotnost i nízkou tepelnou vodivost, vlákna jsou velmi pevná a udržují si příznivý mírně záporný elektrický náboj. Tyto vlákna jsou chemicky netečná, proto je nelze ani povrchově barvit. Výrobky z čistého polypropylénu lze v krajní nouzi prát dokonce i bez použití pracích prostředků a ve studené vodě. Nežehlí se, pro běžné praní se používá teplota až 40°C

 Pro tenčí jednovrstvé prádlo vhodné do letních podmínek a na sport používají někteří výrobci označení micro. Teplejší dvouvrstvá pletenina bývá označována jako thermo a je vhodná do chladnějšího počasí. Lze ji použít i jako druhou vrstvu.

 Při výběru spodní prádla dbejte na to, aby vám přiléhalo přímo na tělo - záhyby a faldy na příliš velkém tričku znemožňují jeho správnou funkci. Velkou výhodou jsou také ploché švy, které jsou mnohem příjemnější na nošení. Do spodního prádla patří kromě trička samozřejmě i spodky vyrobené ze stejného materiálu.

6) Používané materiály

 Soft Shell®
Materiál nové generace. Svými vlastnostmi vystačí na 80% podmínek, se kterými se v přírodě setkáváme. Je větruvzdorný a má vysokou míru vodoodpudivosti. Je velmi elastický, takže neomezuje v pohybu. Vyniká vysokou mechanickou odolností, takže odpadá potřeba výztuží na namáhaných místech. Tím se oblečení stává lehčím a prodyšnějším a přizpůsobivějším.
No Wind®
Větruvzdorný fleece materiál s vysokými hodnotami prodyšnosti a paropropustnosti. Od výrobce Pontetorto. NoWind® membrána je kombinovaná s kvalitním microfleece materiálem s antipillingovou úpravou. No Wind® je lehký, teplý, příjemný na dotek. Byl vyvinut pro náročné outdoorové aktivity.
KEVLAR®
Para-aramidové vlákno KEVLAR® diky své pozoruhodné pevnosti (5x pevnější než ocel při stejné hmotnosti) v kombinaci s vysokou teplotní odolností je vhodné na namáhaná místa. 
LYCRA®
(obchodní název pro syntetickou elastickou přízi)
Materiál obsahující elastické vlákno LYCRA® vám poskytne volnost pohybu, nadměrné pohodlí a komfort, trvalou přiléhavost a nemačkavost a elasticitu.
TEFLON®
Je nenasákavý, odolný vůči světlu, stárnutí, křehnutí, jeho mechanické vlastnosti nejsou v širokém rozmezí závislé na teplotě. Tkanina je utkaná speciální technologií z mikrovláken MERYL. Je výjimečně pevná a hustá při zachování vynikající prodyšnosti. Je určitě bezkonkurenčně nejpříjemnější na dotyk.

Materiály používané na výrobu rukavic

FORWAY
Elastický, prodyšný, materiál se schopností regulovat vlhkost. Oblíbená tkanina používaná při výrobě sportovních rukavic
CLARINO
Lehká, prodyšná, poddajná a přizpůsobivá imitace kůže. Odolný materiál vůči mechanickému poškození.
WINDPROTECTOR
Termo-regulační membrána, která je větru/vodě odolná a prodyšná, která udržuje příjemné mikroklima mezi pokožkou a membránou během sportu
SPANDEX
Osvědčená tkanina, která vyniká vyniká výbornou elasticitou a díky své struktuře je též velmi prodyšná.
GELinside
Gelová výztuha minimalizuje vibrace, které jsou přenášeny hlavně na dlaňovou část při sportovní aktivitě.
NOPPEN
protiskluzový materiál obzvlášť vhodný pro dlaňovou část cyklo rukavic, který umožňuje ideální úchop řidítek.
LYCRA
Lehká, jemná, silnější a trvanlivější jak guma
KEVLAR
Kombinuje vlastnosti jako jsou odolnost, síla, komfort a ochrana. 5x silnější než kov na bázi stejných hodnot.

AMARA - Syntetická kůže odolná proti mechanickému poškození s velikostní stálostí. Možnost praní na 40°C.
A-TEX - Dobře prodyšný, elastický, třívrstvý materiál s protivětrnou membránou, výborný jako ochrana před chladem a větrem.
A-TEX LIGHT - Při snížení gramáže se podařilo udržet stejné vlastnosti jako u materiálu A-Tex.
AQUA LIGHT - Lehká, nepromokavá, prodyšná, větruvzdorná textilie tvořená polyamidovými a polyuretanovými vlákny impregnovanými teflonem, s PU zátěrem, 73g/m2,113g/m2.
AQUA HEAVY - Nepromokavá, prodyšná, větruvzdorná textilie tvořená polyamidovými a polyuretanovými vlákny impregnovanými teflonem, s PU zátěrem v matném provedení.
COOLMAX by Du Pont - Rychleschnoucí duté vlákno, které odvádí vlhkost a tím udržuje tělo v suchu. Měkké a příjemné na dotyk.
HIGHTEX PRO STRETCH - Materiál odolný proti oděru, vynikající dobrou prodyšností a elasticitou, 95% Polyester, 5% Elastan.
HIGHTEX SOFT - Velmi lehký materiál z polyesteru chránící proti větru, vodoodpudivý s moderním matným vzhledem, 100% Polyester,90g/m2
HIGHTEX VELOUR - Rychleschnoucí, celým svým objemem hřejivý materiál s dobrou prodyšností, 100% Polyester,195g/m2
HIGHTEX THERMO - Rychleschnoucí materiál s výraznými tepelně izolačními vlastnostmi, nenáročný na údržbu, tvarově stálý, 100% Polyester,195g/m2
LINELTEX - Pohodlná elastická textilie. Rubová strana příjemná na dotyk.
LYCRA POWER - Silně elastická tkanina s prostorovou strukturou.
LYCRA DU PONT - Vysoce komfortní, trvanlivé elastické vlákno. Produkt firmy Dupont.
LYCRA TEFLON - Lycra obohacená teflonem, který odvádí z materiálů rychleji vlhkost.
MERYL - Elastická, antibakteriální, nealergická, rychleschnoucí, trvanlivá, pohodlná textilie utkaná z mikrovláken polyamidu a elastanu.
MERYL-PERFORMANCE - Elastický a tvarově stálý materiál s dobrou prodyšností a tepelnými vlastnostmi, hebce nařasená vnitřní strana, 84% Polyamid, 16% Elastan,210g/m2
MICROFLEECE - Elastická tkanina pro zimní období, dobře odvádí pot, nezabraňuje v pohybu.
MICRO - VELOUR - Kvalitní lehký a teplý fleece, nenáročný na údržbu, tvarově stálý, 100% Polyester, 150g/m2.
N2S Používá se v kombinaci s elastickou windstopperovou membránou, dokonale odvádí vlhkost.
NO-WIND PONTETORTO - Elastický zateplený třívrstvý materiál s membránou, velmi dobře odvádí tělesnou vlhkost.
PBT - Zateplená elastická tkanina z moderních polyesterových vláken, nenasákavá, vnitřní strana příjemná na dotyk.
RESPIRA - Prodyšná, pružná textilie, opatřená protivětrnou membránou.
SUN-PIKEE-PRO - Textilie z teplého polyesterového vlákna s dobrou prodyšností, nařasená vnitřní strana, nenáročná na údržbu, 100% Polyester, 205g/m2.
SYMPATEX HIGH2OUT - Dokonale nepromokavý, prodyšný, pružný, dvouvrstvý materiál s membránou, 100% Polyester, 155g/m2
SYMPATEX PROFESSIONAL - Dokonale nepromokavý, prodyšný, pružný a extrémně lehký třívrstvý materiál s membránou, 100% Polyester, 112g/m2
SYMPATEX PHASEABLE - Křehká, větru a vodě odolná tkanina s membránou se zvýšenou odolností proti mechanickému poškození.
SYMPATEX WINDMASTER - Prodyšný, pružný materiál s membránou, určený jako ochrana proti větru, 100% Polyester, 160g/m2
SUPERROUBAIX - Teplá elastická tkanina z moderních polyesterových vláken, s vodoodpudivou povrchovou úpravou, vnitřní strana příjemná na dotyk, dokonale prodyšná.
TACTEL WIND - Ultralehká, prodyšná, protivětrná textilie s vodoodpudivou povrchovou úpravou.
THERMO-EYELET-  Elastický, dobře schnoucí, teplý materiál, který přivádí k tělu dostatek vzduchu, pro dokonalé pohodlí. 100% Polyester, 100g/m2
THERMOFLAUSCH - Tkanina z elastických vláken elastanu zateplená odolnými vlákny polyamidu s nařasenou vnitřní stranou. 87% Polyamid, 13% Elastan, 235g/m2
THERMOLITE - Výborně tepelně izolační ultralehký materiál z dutých vláken s dobrým odvodem vlhkosti.
THINSULATE - Polyesterové mikrovlákno se strukturou podobnou prachovému peří.
TREVIRA FLEECE - Rychleschnoucí textilie z polyesterových mikrovláken podporující odvod tělesné vlhkosti.Měkká a příjemná na dotyk.
WINDSTOPPER - Paroprodyšná, protivětrná membrána vyvolávající pocit tepelné pohody.
WINDLOCKER - Paroprodyšná, protivětrná a pružná membrána udržující tepelnou pohodu.
WICKING FINISCH - Speciální tkanina vhodná pro výrobu spodního prádla, dokonale pracuje při nízkých i vysokých teplotách, nealergická, nevytváří statickou elektřinu, neabsorbuje pachy.
W.R. RADICI TASSUTI - Vysoce komfortní nepromokavá tkanina se speciální úpravou odpuzující vodu a mastnotu.
ZERO WIND - Zateplený, elastický, vysoce prodyšný materiál s protivětrnou membránou.
CYKLISTICKÁ VLOŽKA PRO-TECH - Pružná, vysoce komfortní cyklistická vložka z antialergických mikrovláken Meryl.
CYKLISTICKÁ VLOŽKA FZ - Velmi měkká a pohodlná antibakteriální cyklistická vložka z Coolmaxu s ergonomickými prolisy pro dokonalejší uložení.
CYKLISTICKÁ VLOŽKA FX PRO - Velmi měkká a pohodlná antibakteriální cyklistická vložka z Coolmaxu s okraji z jemného froté.
CYKLISTICKÁ VLOŽKA FY - Velmi měkká a pohodlná antibakteriální cyklistická vložka z Coolmaxu , anatomicky tvarovaná pro ženy.

Z www.axonsport.cz

 Zdroje: www.newline.cz, www.axonsport.cz, www.intersport.czhttp://demo12.activit.skhttp://japko.velointest.cz

PTEJTE SE, ODPOVÍDEJTE ZDE...


VZKAZNÍK
FUN FOTO VÍCE...
 NAŠE IKONKY
 SPŘÁTELENÉ WEBY
Cyklotrasy.info