KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

NEWSLETER ZÁŘÍ

Střežená parkoviště kol v Ostravě
Společnost Garáže Ostrava, jejíž akcionářem je i Město Ostrava, podle vyjádření jejího ředitele Zdislava Wantuly nainstalovala po dohodě s náměstkem primátora pro dopravu Alešem Boháčem na čtyřech vybraných místech v centru města stojany na kola, které mohou cyklisté bezplatně využívat. Stojany jsou instalovány tak, aby byly pokud možno v přímém dohledu obsluhy parkovišť nebo garáží. Jedná se o garáže před magistrátem na Prokešově náměstí, na Černé louce a parkoviště na náměstí Msgre. Šrámka a u Domu umění. „Hlídaná parkoviště rozhodně
ocením, především protože konečně zamknu kolo před školou, škoda jen, že před pracovištěm jej musím stále zamykat o okap, hodilo by se jich víc
,“ říká Petr Slavík z občanského sdružení Ostravou na kole. Pokud bude o parkování zájem, uvažuje firma i o zapůjčení zámků na kola.

Cyklostezka Ohře s novými úseky a novým značením
V květnu byla dokončena výstavba dalších třínových úseků cyklostezky Ohře. Nejdelší úsek je mezi Chocovicemi a Dobrošemi u Kynšperkanad Ohří, který navázal na již dříve postavenou část mezi Kynšperkem a Sokolovem. Další dva úseky jsou průtahy mezi Sokolovem a Královským Poříčím a v Lokti, kde doposud cyklisté museli jezdit po náhradních trasách. I když jsou samostatné cyklostezky v Česku zatím ještě výjimkou, cyklostezka Ohře vede již převážně po nich a každým rokem přibývají další nové úseky samostatné stezky. Ve zbývajících úsecích vede trasa zpravidla po klidných obecních komunikacích či lesních cestách.
V Karlovarském kraji má cyklostezka Ohře délku 83 kilometrů a vede převážně po asfaltu, mezi Královským Poříčím a
Svatošskými skalami zpevněným štěrkem. Stávající cyklotrasa č. 204, která vede po cyklostezce Ohře byla zařazena do národních dálkových cyklotras a proto bylo její stávající číslo trasy 204 bylo změněno na číslo 6. Přečíslování probíhá již od roku 2011, a to po etapách až do roku 2013. Novým číslem již bude vyznačen úsek Mostov - Chocovice, kde se dokončuje nová cyklostezka, od srpna 2011 je „šestkou“ vyznačen úsek z Kynšperka-Dobroší do Chebu. V tomto i příštím roce tak můžete na Ohři narazit na dvojí značení cyklostezky Ohře - nejen 204, ale i 6. Vězte, že se jedná stále o stejnou trasu!
Více na www.kr-karlovarsky.cz

Nové vlaky RegioJet a přeprava kol
Vlaky RegioJet až do nového jízdního řádu nebudou přepravovat jízdní kola.
Od nového jízdního řádu (polovina prosince 2011) by ale mělo dojít k nasazení nových vozů, které budou vybaveny prostorem pro kola, která budou behěm cesty zajištěna bezpečnostním zámkem.

Labská stezka má nové úseky
V letošním roce byly otevřeny nové úseky na Labské stezce.
Sedmikilometrový úsek po pravém břehu Labe mezi Valtířovem a Přerovem a čtyřkilometrový po levém mezi Litoměřicemi a Třebouticemi. Chybějící úseky na Litoměřicku se připravují, jejich realizace by měla stát asi 72 milionů korun, přičemž většina by měla jít z peněz EU. Více na usti.idnes.cz

Vyhledávač cyklistických cest po Nizozemsku
- spočítá i energetickou náročnost cesty v kcal a ušetřené CO2. www.fietsersbond.nl

Používání bezpečnostních přileb v Rakousku
Nově byly uzákoněny povinné přilby pro děti, ovšem pouze do 12 let věku.
Od této doby se každý rozhoduje sám, zda helmu bude nosit nebo ne.

Vídeň rozšiřuje parkování pro kola
Motivace používat kolo, ale také vandalismus a krádeže stojí za tím, že město Vídeň začalo podporovat budování bezpečných boxů na kola v obecních domech a že začalo poskytovat dotace na cyklostojany i na neveřejných prostranstvích.

Město Vídeň nyní představuje pilotní projekt výstavby boxů na jízdní kola u obecních domů.
První zamykatelné boxy již byly instalovány a jejich počet se bude rychle zvyšovat. Jízdní kolo se stalo jako ekologický a zdravý dopravní prostředek ve Vídni velmi oblíbené a využívané.
Bezpečné a pohodlné odkládání kol významně přispívá k jejich používání, město proto plánuje nadále rozšiřovat síť stojanů tak, aby měly postupně boxy na kola všechny obecní domy. Hlavním důvodem k jejich instalaci není jen motivace k používání kola, ale také vysoký počet krádeží. Ve Vídni je totiž odcizeno každé třetí kolo. Pronájem
bezpečného ocelového boxu chránícího kolo před počasím, vandalismem a krádeží vyjde měsíčně na 6,05 euro (147 Kč). Tyto boxy jsou pevně ukotveny do země a opatřeny speciálním válcovým zámkem. Střecha a boční stěny jsou z pevného ocelového plechu.

Průlom v přepravě kol v nových dálkových vlacích ICx na německých drahách
Vlaky pro dálkovou přepravu cestujících příští generace, objednané německými drahami Deutsche Bahn (DB) u Siemens, tzv. ICx, mají být vybaveny podle informací DB zvláštními víceúčelovými oddíly pro přepravu jízdních kol, kočárků a vozíků pro postižené.

Michael Cramer, mluvčí pro dopravní politiku frakce Zelených v EP k tomu říká: „Rozhodnutí DB umožnit v budoucnosti přepravu kol ve vlacích ICx je rozhodujícím krokem k posílení dálkové přepravy Deutsche Bahn, neboť jen tehdy, když budou oba způsoby přepravy ohleduplné k životnímu prostředí, tedy vlak a kolo, lehce propojitelné, stanou se přitažlivými. Proto je možnost přepravy kol přínosem nejen pro cestující a životní prostředí, ale také
pro Deutsche Bahn
.“

Vlaky ICx, které mají být postupně zaváděny od roku 2016, budou mít vždy po jednom víceúčelovém oddílu, který nabídne dost místa cestujícím na vozíku, rodičům s kočárky, ale i pro 8 jízdních kol. K tomu bude automatická zvedací rampa umožňovat bezbariérový přístup do oddílu a rychlé a jednoduché nakládání jízdních kol a kočárků.

Rozhodnutí Deutsche Bahn přepravovat kola ve všech vlacích je velkým krokem vpřed v evropském měřítku, neboť po rozhodnutí Evropského parlamentu z ledna 2007 o právech cestujících s koly, v němž byla zakotvena přeprava kol ve všech vlacích, se mohou brát kola i do vlaku Eurostar z Paříže do Londýna a také do vlaku TGV ze Stuttgartu do Paříže. Nový vlak Thalys z Paříže přes Brusel do Kolína má také oddíl pro jízdní kola, staré vlaky Thalys budou dovybaveny.

Po usnesení Evropského parlamentu se vyslovily pro přepravu kol ve vlacích ICE i Spolkový sněm a Spolková rada. Po rozhodnutí Deutsche Bahn pro vlaky ICx je oprávněná naděje, že bude přeprava kol ve všech vlacích EU brzy samozřejmostí.“

Zdroj: www.nationaler-radverkehrsplan.de